Kibicuj z głową, czyli jak świętować bezpiecznie we Francji - Blog Agencji Ubezpieczeń PZU - Agencja PZU Gliwice - tel. 32 307 14 66 - tel. 883 910 040

Agencja Ubezpieczeniowa Gliwice
Ubezpieczenia Komunikacyjne i Majątkowe
PZU
Porównaj ubezpieczenie

Zadzwoń:  32 307 14 66
Przejdź do treści

Kibicuj z głową, czyli jak świętować bezpiecznie we Francji

Agencja PZU Gliwice - tel. 32 307 14 66 - tel. 883 910 040
Opublikowany przez w ubezpieczenie ·
Tags: kibicJuż dziś rusza jedna z najbardziej emocjonujących imprez piłkarskich. Za miesiąc poznamy nowych Mistrzów Europy. Wielu z nas zazdrości szczęśliwcom, którzy zdobyli bilety i będą kibicować piłkarzom na stadionach we Francji. To dobra okazja, by zastanowić się nad tym, jak się zachować podczas wyjazdu na masowe imprezy, by świętować bezpiecznie.

Zaplanuj, bądź wypoczęty i pij wodę
Zacznijmy od dojazdu. Nie polecamy podróży samochodem, ponieważ każda impreza masowa, jak sama nazwa wskazuje, przyciągnie tłumy. I większość ludzi pomyśli dokładnie tak jak ty – dla (teoretycznej) wygody wybiorą przemieszczanie się autem. Spowoduje to z pewnością ogromne korki zarówno podczas dojazdu do miejsca docelowego, jak i w czasie opuszczania go. A to oznacza godziny spędzone w „blaszanej klatce” w pełnym słońcu. Dlatego lepiej dwa razy się zastanowić, nim wybierzemy samochód jako środek transportu.
Jednak, jeśli nie jesteś w stanie rozstać się z autem to przynajmniej dobrze przygotuj się do podróży. Przede wszystkim zaplanuj trasę i dowiedz się, ile czasu będziesz potrzebować na jej pokonanie, z uwzględnieniem postojów i przerw w podróży oraz minimalnej rezerwy czasowej, chociażby na zmianę koła. Sprawdź, czy na drodze, którą wybrałeś, nie prowadzone są żadne prace i remonty, które wydłużą czas podróży. Nieoczekiwane postoje powodują, że mamy ochotę silniej docisnąć pedał gazu, aby nadrobić stracone minuty. Nadmierna prędkość zaś  to jedna z głównych przyczyn wypadków.
Jeśli jesteś kierowcą, to przed podróżą koniecznie wypocznij. Senność obniża naszą koncentrację, przez co stajemy się mniej uważni, a wtedy nawet drobiazg może być przyczyną kłopotów. Zadbaj także o właściwe nawodnienie swojego organizmu. Znużenie i zmęczenie to często objawy właśnie odwodnienia. Powoduje ono spadek naszego potencjału intelektualnego, obniżenie koncentracji, zaczyna zawodzić pamięć i czujność oraz wydłuża się czas reakcji na bodźce. Dlatego pij wodę podczas podróży.

Pomyśl o ubezpieczeniu
Wydawać by się mogło, że wyjazd do Francji czy innego kraju Europy to nic wielkiego. Jednak również w czasie takiego wyjazdu możemy ulec wypadkowi, zostać okradzeni lub będziemy sprawcami uszczerbku na zdrowiu innej osoby. Bez ubezpieczenia to my poniesiemy koszty tych zdarzeń, a mogą one dorównywać kosztom wyjazdu, a nawet je przewyższać.
Ubezpieczenie turystyczne to naprawdę doskonały sposób na to, żeby te mniej miłe zdarzenia, które mogą się nam przytrafić zawsze, nie popsuły dobrego wrażenia z podróży – radzi Anna Staniszewska, kierownik w biurze zarządzania produktami PZU. – W ramach ubezpieczenia PZU Wojażer wypłacamy odszkodowanie np. za kradzież czy zniszczenie bagażu. Zajmujemy się również wypłaceniem odszkodowania, jeśli to ubezpieczony będzie sprawcą szkody u innej osoby, np. zrani ją lub zniszczy należącą do niej rzecz.

W UE zadbaj o prawo do świadczeń zdrowotnych
W krajach Unii Europejskiej przysługuje nam prawo do świadczeń zdrowotnych, niezbędnych z medycznego punktu widzenia, by nie zmuszać pacjenta do powrotu do kraju zamieszkania. Jednak aby je uzyskać, należy się legitymować kartą EKUZ, czyli Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta wydawana jest bezpłatnie w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Uważaj na złodziei
Tłumy odwiedzające imprezy masowe to naturalne środowisko funkcjonowania złodziei. Trudno się przed nimi ustrzec. Dlatego noś ze sobą jak najmniej wartościowych rzeczy, takich jak pieniądze, biżuteria czy dokumenty. Jeśli już musisz wziąć więcej cennych rzeczy, rozmieść je w różnych miejscach garderoby. Nigdy zaś nie wkładaj nic do tylnej kieszeni spodni.

W grupie raźniej
Nigdy nie wiemy, kogo spotkamy na stadionie czy na koncercie. Ludzie mogą różnie reagować w tak dużym zbiorowisku. Mogą być także pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Dlatego znacznie bezpieczniejsi będziemy przebywając w grupie naszych znajomych i nie nawiązując przygodnych znajomości.

Kiedy coś pójdzie źle
W tłumie wystarczy chwila, aby wzniecić panikę, która jest niezwykle groźna. Dlatego w przypadku zagrożenia należy natychmiast powiadomić o nim służby porządkowe. Następnie należy bezwzględnie stosować się do ich poleceń i komunikatów. Co nie mniej ważne, należy nie utrudniać dojazdu służbom ratowniczym i w miarę możliwości zachować spokój. A najlepiej przed wydarzeniem zapoznać się z regulaminem imprezy i dowiedzieć, gdzie są wyjścia ewakuacyjne. Zastosowanie się do tych kilku porad powinno sprawić, że będziemy mogli bezpiecznie oddawać się piłkarskim emocjom lub rozkoszować muzyką naszego idola, na którego występ czekaliśmy z takim utęsknieniem.
Wróć do spisu treści