PZU Oficjalnym Ubezpieczycielem Wyprawy Martyny Wojciechowskiej - Blog Agencji Ubezpieczeń PZU - Agencja PZU Gliwice - tel. 32 307 14 66 - tel. 883 910 040

Agencja Ubezpieczeniowa Gliwice
Ubezpieczenia Komunikacyjne i Majątkowe
PZU
Porównaj ubezpieczenie

Zadzwoń:  32 307 14 66
Przejdź do treści

PZU Oficjalnym Ubezpieczycielem Wyprawy Martyny Wojciechowskiej

Agencja PZU Gliwice - tel. 32 307 14 66 - tel. 883 910 040
Opublikowany przez w podróż ·
Tags: podróże

W niedzielę, 17 stycznia 2010 roku Martyna Wojciechowska wyruszyła na wyprawę Carstensz Expedition 2010, podczas której - jako druga w historii Polka – zamierza sięgnąć po „Koronę Ziemi”. Mierząca 4884 m n.p.m. Piramida Carstensz jest ostatnim z najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, na którym Martyna jeszcze nie stanęła. Oficjalnym ubezpieczycielem wyprawy jest PZU.

Celem akcji jest zdobycie wznoszącej się w Górach Śnieżnych, sięgającej 4847 m n.p.m. Piramidy Carstensz. Góra nazywana również Puncak Jaya znajduje się na indonezyjskiej wyspie Papui Nowej Gwinei (Irian Jaya), pozostającej jednym z najbardziej dzikich i odizolowanych od cywilizacji zakątków naszej planety.

Piramida Carstensz jest uważana za najtrudniejszy do zdobycia szczyt spośród 7 tworzących „Koronę Ziemi”. Najwyższe wzniesienie Australii i Oceanii stanowi ogromne wyzwanie dla wspinaczy,  ponieważ na szczyt góry prowadzą tylko dwie wytyczone dotychczas drogi. Największym wyzwaniem podróżników starających się wspiąć na Piramidę Carstensz, jest rozległa północna ściana, będąca kamienną płytą o wysokości ponad 600 m i nachyleniu sięgającym 70 stopni.

„Kiedy osiem lat temu stanęłam na szczycie Mont Blanc, nie sądziłam, że będzie to początek długiej drogi poprzez górskie szczyty. Od siedmiu lat konsekwentnie realizuję projekt ‘Korona Ziemi’, który w tym roku mam nadzieję zakończę sukcesem. Każda ze zdobytych gór odcisnęła się na moim życiorysie niczym kamienie milowe. Jaką górą okaże się Puncak Jaya? Mam nadzieję, że z jej szczytu uda mi się dostrzec nowe cele i możliwości” -  powiedziała Martyna Wojciechowska tuż przed wyruszeniem na wyprawę.

Dziennikarce towarzyszyć będzie austriacki wspinacz i lekarz Robert Miller, którego poznała w ubiegłym roku podczas wspinaczki na najwyższy szczyt Antarktydy, Masyw Vinsona (4892 m n.p.m). Martyna i Robert będą zdobywać Piramidę drogą klasyczną.

Z wyprawy na Piramidę Carstensz powstanie materiał filmowy i zdjęciowy, który będzie stanowił podstawę do zrealizowania filmu dokumentującego siedmioletni projekt zdobywania „Korony Ziemi”. Na wiosnę planowana jest publikacja książkowa oraz wystawa zdjęć Martyny „Siedem lat, siedem szczytów, siedem kontynentów”.Wróć do spisu treści